Kedi dostunuzun ne kadar su içmesi gerekir?

Kedi dostunuzun ne kadar su içmesi gerekir?
7 26.03.2021

Bu sorunun kesin bir cevabı yok. Tüm canlılar gibi su da kedilerde hayati vücut fonksiyonlarını sürdürmek için gereklidir. Yeterince su içmezlerse kediler dehidrasyondan muzdarip olabilir ve böbrek sorunlarına neden olabilir. Toksinleri böbreklerden atmak için yeterli su alımı gereklidir. Kediler ayrıca çok fazla su içtiklerinde sağlık sorunları yaşayabilir ve polidipsi adı verilen bir durum geliştirebilirler. Genel olarak kediler günde yaklaşık bir bardak su tüketirler. Kurutulmuş yiyeceklerle beslenirlerse bu artacaktır. Kediniz içtiği su miktarını önemli ölçüde artırıyorsa, özellikle son zamanlarda kediniz de kilo vermişse, daha fazla araştırma için bir veterinere danışmalısınız.

Kediler, su kaynaklarının çoğunu avlarından (küçük kemirgenler ve benzerlerinden) sağlayan çöl hayvanları olarak ortaya çıktı. Kedi mamasının modern versiyonları bir dereceye kadar hidrasyon sunarken, karşılaştırma adil olmaktan uzaktır.

Geçmişte kediler avlarından bu kadar çok su aldıkları için hiçbir zaman kendi kendilerine yeterince su içmemişlerdir. Bu, modern ev kedisini, sistemlerinin olması gerektiği gibi çalışması için gerekli su eksikliğinden kaynaklanan ciddi bir dehidrasyon ve diğer sağlık sorunları riskine açık bırakır.

Hidrasyonun önemi:

Kedilerin dehidrasyonu, mevcut içme suyu eksikliğinden hastalıklara kadar birçok farklı faktörden kaynaklanabilir. Bir kedinin susuz kalmamasını sağlamak, özellikle diyabet veya böbrek yetmezliğinden etkilenen kediler için son derece önemlidir, çünkü bu iki hastalık özellikle idrara çıkma artışına neden olur ve bu da dehidrasyon riskini artırır. Dehidratasyon semptomları kabızlık, uyuşukluk, ağız kuruluğu, çökmüş gözler, artmış kalp hızı, zayıf cilt elastikiyeti ve zayıf kılcal damar dolma süresidir. Bir sahibin cilt elastikiyetini ve kılcal damar dolgusunu kontrol etmek için yapabileceği iki test vardır.

Cildin elastikiyetini kontrol etmek için, boynun tabanından bir miktar deri kavrayın ve ardından bırakın. Deri hemen geri sıçrama yapmazsa, kedi susuz kalmıştır.

Kılcal damar dolma süresini kontrol etmek için kedilerin sakızına bir parmağınızla bastırın. Parmak çıkarıldıktan sonra beyaz bir nokta olacaktır. Beyaz noktanın tekrar pembeye dönmesinin ne kadar sürdüğünü ölçün. Yalnızca bir ila iki saniye sürecektir. Bundan daha uzun sürerse, kedi susuz kalır.

Bir kedinin susuz kalmasını sağlamak için yeterince şey söylenemez. Bir evde ya da apartman dairesinde 7/24 keyif aldıkları su içmeden sıkışmış bir kedi, kolayca su kaybına neden olabilir.
Bir kedinin su tüketim oranını izlemek ve düşükse bu oranı iyileştirmek için önlemler almak son derece önemlidir. Dehidrasyon, bir kedinin hayatını büyük ölçüde kısaltabilir, ancak normalde çok az gözlem ve düzeltmesi deneme yanılma gerektiren çok önlenebilir bir sorundur. Su tüketimi diyetle bağlantılıdır. Vahşi doğada kedi,p su içeren avları yerdi. Kurutulmuş kedi maması yalnızca su içerirken, konserve veya poşetlenmiş mama yaklaşık

Paylaş: