Köpeklerde Ödül Maması Kullanımı

Köpeklerde Ödül Maması Kullanımı
40 16.08.2021

Ödül maması köpeklerin beslenme ve eğitiminde önemli yer kaplayan öğünlerden birisidir.

Ödül Maması Nedir?

Ödül maması nedir köpek sahiplerini en cok ilgilendiren konulardan birisidir. Köpekler için verilen ödül mamaları köpek eğitimi konusunda önemli bir yere sahiptir. Ödül mamaları sayesinde köpeklerinize en basit komutlardan en zor komutlara kadar birçok eğitim verebilirsiniz. Ödül mamasını verme sıklığınız ise tamamen eğitiminizle doğru orantılı bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Köpeklere sık verilen ödül mamaları beslenme düzenlerini etkileyebilir ve obezite problemlerine yol açabilir. Bu nedenle ödül mamasını köpeklere çok dikkatli bir şekilde vermeniz gerekir.

Köpekler ödül maması lezzetine bayılırlar. Ancak köpeğiniz ödül mamasının tadını çok seviyor diye sıklıkla vermemelisiniz. Zaten burada amaç köpeğin davranışlarını geliştirmek için ödül mamasını aracı olarak kullanmaktır. Köpeğe istediği kadar ödül maması verirseniz disiplin sorunları oluşabilir. Köpekler doğru bir davranışı çabuk öğrenebilirler fakat yanlış bir davranışı zor unuturlar. Bu nedenle eğitimin en başında ödül maması kullanımını doğru bir şekilde ayarlamanız gerekecektir.

Köpeklerde Ödül Maması Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

Ödül maması kullanımı her yaştan köpek için verilebilir. Yavru köpeklerde tuvalet eğitimi için ödül maması vermek kısa sürede olumlu sonuçları doğurur. Ödül mamaları köpeklerin motivasyonunu arttıran ve doğru davranışlar kazanmasına yardımcı olan araçlardır. Eğer köpeğinizin yaptığı kötü bir davranış varsa ve bu davranışı yapmadığı zamanlar da ona ödül maması verebilirsiniz. Bu şekilde köpeğiniz bu davranışı yapmamayı öğrenecektir.

Köpeklerde ödül maması içerikleri, besin değerleri ve tat yoğunluğu da köpeklerin motivasyonunu etkilemektedir. Tat yoğunluğu olmayan ödül mamaları köpeğiniz tarafından sevilmezse eğer komut öğretme ve eğitim konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Böyle durumlarda paketi bitirmek yerine yeni lezzetli bir ödül mamasına geçiş yapmanız önerilir. Hangi ödül maması çeşidinden kullanacağınızı bilmiyorsanız eğer veteriner hekiminize danışabilirsiniz.

Köpeklerde Ödül Maması Ne Kadar Verilmelidir?

Köpeğe ödül maması vermek köpeklerin beslenmelerinde çok ciddi bir yere sahip olmasa da sağlıklı bir üründen oluşmalıdır ve normal diyetini bozmayan bir içeriğe sahip olmalıdır. Köpeğiniz için seçtiğiniz ödül maması tat olarak da köpeğinizi cezbetmeli ve motivasyonunu iyi bir şekilde sağlamalıdır. Köpeklerin davranışlarını olumlu yönde geliştirmek için çok önemli yere sahip olan ödül mamalarının seçimi ve kullanım şekline dikkat etmek de önemlidir.

Ödül mamaları piyasada farklı içeriklerde ve seçeneklerde mevcuttur. Köpeğiniz için en uygun ödül mamasını bulmak için birden fazla ödül maması denemesi yapabilirsiniz. Ödül maması köpekler için harika lezzete sahip ikramlar olsa da fazla miktarda vermemelisiniz. Köpeklerde fazla miktarda ödül maması vermek kilo sorunlarına, obeziteye ve davranış bozukluklarına yol açabilir. Köpeğiniz için eğitim amaçlı kullandığınız ödül maması bir anda kabusa dönüşebilir. Bu nedenle köpek sahiplerinin köpeklerine ödül maması verirken cömert davranmaması gerekir.

Ödül maması eğitim çeşidine, eğitim şekline ve eğitim sıklığına göre belirlenir ve standart bir ölçüsü yoktur. Veteriner hekiminize danışarak eğitimlerinizde kaç adet ödül maması verebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Köpeğe Ödül Maması Ne Zaman Verilir?

Köpeklerin eğitiminde çok önemli bir yere sahiptir. Köpeklerin ödül maması zamanını iyi bir şekilde ayarlamak hızlı öğrenmelerini ve motivasyonlarını kaybetmemelerini sağlar. Köpek sahipleri yapabiliyorsa eğer eğitim saatlerini günün aynı saatlerinde ayarlamalıdır.

Dolayısıyla köpeğin biyolojik saati de ödül mamasının verileceği zamanı bilir ve tam motivasyonla eğitimler gerçekleştirilir. Arada küçük zaman kaymaları yaşanabilir fakat en iyi sonucu almak için günün aynı saatlerinde eğitim ve ödül maması seanslarınızı gerçekleştirmelisiniz.

Köpeklerin günlük olarak ödül maması tüketiminde kalorilerin hesaplanması gerekir. Ödül maması ile normal beslenme öğünlerinde bir denge olmalıdır. Bu nedenle ödül mamasından ne kadar verdiyseniz normal mamasını da ona göre ayarlamalısınız.

Ödül mamasından köpeğe ne kadar verileceği köpeğin boyutuna, türüne, cinsine, eğitimine, genel sağlık durumuna, ödül mamasının çeşidine vb. birçok faktöre göre değişiklik gösterebilecektir. Köpeğiniz için en iyi seçenekleri belirleyebilmek için veteriner hekiminize danışabilirsiniz.

Köpeklerde ödül maması sadece eğitim saatlerinde değil, gün içinde istenmeyen davranışları yapmadıkları zaman ödüllendirmek için de kullanılabilir. Ödül mamasının bu şekilde kullanımı köpeklerde çok hızlı bir öğrenme sağlar ve çok etkilidir.

Köpeğe Ödül Maması Nasıl Verilmelidir?

Köpek sahipleri ödül maması verirken ölçüyü çok iyi bir şekilde ayarlamalıdır. Ödül maması nasıl verilir bilmeyen köpek sahipleri ilk olarak ödül mamasının nasıl kullandığını ve işe yaradığını öğrenmelidir. Köpeklerin karşı koymaya zorlandığı ödül mamaları uygun miktarlarda ve uygun şekilde verilmelidir.

Ödül mamaları köpeklere uygun bir seçim yapıldıktan sonra yavruyken verilmeye başlanabilir. Köpekler için uygun olan ödül mamasının 3 aylıktan sonra verilmesi önerilir. Ancak bu mamaların yavru köpekler için uygun bir şekilde üretilmiş olanları tercih edilmelidir.

Ödül Maması Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Piyasada istekleri karşılamak üzere birçok çeşit ödül maması mevcuttur. Köpekler ve kediler için üretilmiş ödül mamaları farklı özelliklere sahip olur. Köpeğiniz için alacağınız ödül mamasının yapay boya içermemesi, sağlıklı bir formülden oluşması, tat yoğunluğunun yerinde olması gerekir. Ödül mamasının tat yoğunluğu köpeğin motivasyonunu arttıracağı için doğru bir seçim yapılması gerekir.

Köpek sahipleri ödül maması seçiminde bazı noktalara dikkat etmelidir. Ödül mamasının nasıl tüketilmesi gerektiğini bilmiyorsanız eğer öncelikle bu konuya öncelik vermelisiniz ve daha sonra ödül maması tercihini yapmalısınız. Ödül mamaları çeşitli sertlikte çeşitlere sahip olabilir. Yavru bir köpeğiniz varsa eğer ödül mamasını besleyici besin değerlerine sahip, yumuşak taneli seçeneklerden seçmelisiniz. Yetişkin köpekler için ödül maması seçimi ise köpeğin genel sağlık durumuna boyutuna, kilosuna ve çene yapısına göre değişiklik gösterebilir.

Köpeğinizin kilo kontrolünü doğru bir şekilde yönetebilmek için öğünlerinin kalori ölçümlerini yapmalısınız. Ödül maması vermeden önce de kalori ölçümlerini normal öğünleriyle birlikte düşünmelisiniz. Eğer günlük olarak köpeğinizin eğitimi için ne kadar, kaç tane ödül maması vereceğinizi bilmiyorsanız veteriner hekiminize danışabilirsiniz.

Köpeklerde ödül mamasının değişimi mama değişimleri gibi spesifik bir mama değişim sürecine ihtiyaç duymaz. Öğünleri arasında çok yer kaplamayan ödül mamalarını her paket için farklı seçenekleri kullanabilirsiniz. Köpeğinizin farklı tatları alması eğitimdeki motivasyonunu da arttırabilir. Köpeğinizin hangi ödül mamasını sevdiğini bulabilmek için farklı ürünleri denemeniz gerekebilir.

Ödül Mamaları Nasıl Seçilir?

Köpekler için ödül maması seçiminde sağlıklı ve kaliteli olan ürünleri tercih etmelisiniz. Günümüzde köpek maması markalarının büyümesi ve içeriklerini geliştirmesi ile birlikte ödül maması çeşitleri de artmıştır. Bu ürünler arasında seçim yapmak köpek sahipleri için zor olabilmektedir.

Köpeğiniz için ödül maması seçimi yaparken şu aşamaları gerçekleştirin:

  • Köpeğinizin sevdiği aromaları tespit edin
  • Köpeğinizin en çok tükettiği protein tabanına destek olabilecek içerikler araştırın
  • Ödül maması içeriklerinin katlı maddesi olmayan seçeneklerini değerlendirin
  • Kaliteli ödül maması almaya özen gösterin
  • Mutlaka son kullanma tarihine yaklaşan bir ürün almayın.

Paylaş: