Yavru Kedime Tuvalet Eğitimi Nasıl Verebilirim?

Yavru Kedime Tuvalet Eğitimi Nasıl Verebilirim?
17 16.08.2021

Yavru kedi tuvalet eğitimi kediler için çok zor olmayan yöntemler içerir. Yavru kediler gözlerini açmaya başladıkları andan itibaren etraflarını tanıma ve annelerine uyum sağlama iç güdüsüyle hareket ederler. Bu aşamada yavru kedilerin tuvalet alışkanlıkları ilk öğrendikleri şeylerden birisi olacaktır. Yavru kediler için kedi kumunda tuvalet eğitimi, kedi sahiplerinin ekstra bir çaba göstermesine gerek kalmadan gerçekleşir. Ancak kedi sahipleri kedisinin klozete tuvaletini yapmasını istiyorsa bunun için biraz eğitime ve çabaya ihtiyaç olacaktır.

Yavru Kedilerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Yavru kedilerde tuvalet eğitimi yavru kediler gözlerini açtığında ve katı mamaya geçiş yaptığında başlar. Yavru kediler tuvaletini kum kabına yapmayı genellikle kendisi öğrenir. Annesinin kum kabını kullandığını gören yavru kediler tuvalet eğitimine başlamış olur. Yavru kediler ilk adım attığı yerleri annesi aracılığıyla öğreneceği için kedi sahiplerinin ekstra bir çaba sarf etmesine gerek kalmadan yavru kediler tuvalet eğitimini öğrenmiş olur.

Yavru kediler tuvaletlerini yaparken kumu kullanmayı beceremiyorsa ya da tuvalet kazaları yaşıyorsa bu durumun birkaç sebebi olabilir. Bu durumları gözden geçirerek en kısa sürede yavru kedinize kedi kumunda tuvalet eğitimi konusunda yardımcı olmalısınız. Kedilerin kedi kumunda tuvaletlerini yapabilmeleri için şu şekilde yardımcı olabilirsiniz:

  • Kedi kumu kutusunu görünür bir yere koymalısınız
  • Kum kutusunu ilk başlarda her tarafı açık modellerden tercih etmelisiniz.
    (Kapalı olan tuvaletler ve kapaklı olan tuvaletler koku yayılmaması için iyidir fakat yavru kedilerin korkmasına veya kumu tanıyamamasına neden olabilir.)
  • Kedi sahibi kumun yerini yavru kediye göstermelidir. Kedi sahipleri bu durumda yavru kedinin görebileceği şekilde kedi kumunu eşeleyebilir ve yavru kedinin de patisini eşelemesi için yardımcı olabilir. Bu yöntem çoğu zaman işe yarar.
  • Kum kutusu yavru kediler için çok yüksek bir girişe sahipse alçak bir giriş sağlanmalıdır.

Evde yavru kedi tuvalet eğitimi için daha fazla yardıma ihtiyaç duyarsanız veteriner hekiminize danışabilirsiniz.

Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlamalıdır?

Yavru kedi tuvalet eğitimi kaç aylıkken başlar sorusu yavru kedi sahiplenmek isteyenler ve yavru bekleyen kedi sahipleri için merak edilmektedir. Tuvalet eğitimi konusunda kedi sahiplerinin bilgi sahibi olması kedilerin evdeki yaşamlarında pratik çözümler sunacaktır.

Yavru kediler 3 haftalık olana kadar kendi tuvaletlerini yapamaz. Bu aşamada anne kedi yavruların makat bölgesini yalayıp, ovarak tuvaletlerini yapmasına yardımcı olur. 3 haftalıktan sonra kediler kendi tuvaletlerini yapmaya başlayabilir. Kedilerin tuvalet eğitimleri ise 1 aylık olduklarında başlayabilir. Birinci aya yaklaşan kediler artık kum kabına tuvaletlerini yapmaya hazır olur. Yavrular için hazırladığınız kum kabı anne kedi ile birlikte yaşam bölgesinin çok uzağında olmamalıdır. Kum kabı çok uzakta olursa eğer yavru kediler tuvalet eğitimini öğrenme konusunda zorluk yaşayabilirler.

Yavru kedi tuvalet eğitimi nasıl verilir öğrenmek için öncelikle kedi doğasını gözlemlemek gerekir. İlk kez kedi sahibi olanların veteriner hekim danışmanlığına ihtiyaçları olabilir. Bu konuda hekiminizden yardım almaktan çekinmemelisiniz. Kediler doğası bakımından kendi tuvaletlerini kuma yaparak içgüdüsel olarak kumu kapatma eğiliminde olurlar. Bu nedenle bir kedinin kum kabı dışında tuvaletini yapması aslında onları rahat hissettirmez. Kedilerin stres yaşamadan tuvalet eğitimlerini öğrenebilmesi için kedi kumu kabı, kedi kumu seçimi de çok önemlidir. Yavru kedi sayısı birden fazla olacaksa eğer aynı ortamda iki tane kum kabı yerleştirmeyi düşünebilirsiniz.

Yavru Kedi Tuvalet Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yavru kedinizin tuvalet eğitimi sürecinde onu her an gözlemlemelisiniz. Eğer yavru kediniz kum kabını bulma ve kuma tuvaletini yapma konusunda sıkıntılar yaşıyorsa ona yardımcı olmanız gerekebilir. Bu durumda yavru kedi tuvaletini normal bir şekilde öğrenene kadar öncelikle ortam koşullarını iyileştirme çalışmalarına yönelmeniz gerekebilir.

Yavru kedilerde tuvalet eğitimi 1.aydan sonra başlar ve kedi sahiplerinin bu konuda dikkat etmesi gerekenler vardır. Yavru kedinizin stres altına girmeden, sağlıklı bir şekilde tuvalet eğitimi alabilmesi için, küçük kazalar yaşandığında yavru kediye bağırmamak ve cezalandırmamak gerekir. Yavru kediler insanlar tarafından cezalandırıldıklarında bunu anlayamazlar ve bu şekilde doğruyu öğrenemezler. Bu nedenle yavru kedilerin tuvalet kazaları durumunda kedi sahiplerinin insani tepkiler ile kedileri azarlaması yersiz olacaktır.

Kedi sahiplerinin kum seçimi konusunda da dikkat etmesi gerekenler vardır. Yavru kediler tuvalet eğitimi çağına geldiklerinde onlar için seçeceğiniz kedi kumu kokusuz olmalıdır. Kokusuz kedi kumları yavru kedilerin tuvalet eğitimlerinde en iyi seçenektir. Kedi kumu seçiminde dikkat etmeniz gereken bir başka durum da kedi kumunun doğal olmasıdır.

Piyasada kristal kedi kumu şeklinde satılan kumlar uzun vadede kedilerin sağlıklarını olumsuz yönde etkiler. Kediniz için tercih edeceğiniz kedi kumu topaklanma özelliği olan, kokusuz, kapalı ambalajda olmalıdır. Yavru kediler tuvalet eğitimini öğrendiklerinde kedi kumu kabını ve kedi kumu çeşidini değiştirebilirsiniz.

Evde Yetişkin Başka Bir Kedi Varken Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Evde eğer yetişkin başka bir kedi varsa yavru kedinin kullandığı kum kabını yetişkin kedi kullanmamalıdır. Bu durumu kontrol altında yönetebilmek için evinizde hem yetişkin kediniz için hem de yavru kediniz için ayrı kum kaplarını konumlandırın.

Gerekirse yavru kedinin bakımını bir süre başka bir odada sağlayın. Yavru kedilerin 8 haftalık olana kadar aşıları başlanamayacağı için olası tehlikelerden uzak tutmak gerekir. Yavru kedilerin bağışıklık sistemleri çok zayıf olduğu için en ufak bir hastalığı çok zor atlatabilirler. Özellikle de dışkı yoluyla buluşan hastalıklar genel olarak çok tehlikeli hastalıklar olduğu için yetişkin kedinizin yavru kedinizin kum kabını kullanmamasını sağlamanız gerekir.

Yavru kedi tuvalet eğitimi ne zaman başlar kedi sahiplerinin takip ettiği bir dönemdir. Bazı kediler birinci aydan daha erken bir sürede tuvaletlerini kuma yapmayı öğrenir bazı kedilerse birinci aydan sonra öğrenir. Ancak hiçbir koşulda daha uzun sürmez. Kedilerin tuvalet eğitiminde kazalar yaşanıyorsa eğer kedi sahipleri yavru kedilere yardımcı olmalıdır. Yavru kediler kum kabına tuvaletlerini yaptıklarında bir daha hep kum kabını kullanacaklardır. Kediler genellikle strese girdiklerinde ya da hasta olduklarında kum kabı dışında bölgelere tuvaletlerini yaparlar.

Yavru Kedilere Klozet Eğitimi Verilebilir mi?

Yavru kedi klozet eğitimi kedilerin tek başına öğrenebilecekleri bir eğitim değildir. Kedinizin kum kabı yerine klozet kullanmasını istiyorsanız kedi sahibi olarak uygulamanız gereken bazı yöntemler vardır. Eğer sabırlı bir şekilde bu yöntemleri uygularsanız kedinizin klozet eğitimini verebilirsiniz. Kedilere klozet eğitimi verebilmek için klozetlere takılan içe içe geçmiş halka aparatlardan faydalanabilirsiniz. Bu aparatlar günden güne kedinin klozete alışmasıyla çıkarılır ve son ana kadar bu halkalardan faydalanılır.

Kedilere klozet eğitimi verebilmek mümkün olsa da bu durum önerilmez. Kedilerde çoğu hastalık dışkı ve idrarlarındaki kanıtlarla teşhis edilebildiği için klozetle birlikte tüm deliller kaybolmuş olur. Aynı zamanda kedilerin güncel sağlıkları dışkı yapısından anlaşılır ve takip edilir. Kedinizin güncel boşaltım durumundan habersiz kalabileceğiniz için klozet eğitimi kedi sahipleri için önerilmez. Klozet eğitiminin önerilmemesinin bir başka sebebi ise kedilerden insanlara bulaşabilen zoonoz yapılı hastalıkların varlıklarıdır. Kedi sağlığı ve insan sağlığı için kedilerin tuvalet eğitimi kumda olmalıdır.

Paylaş: